Her gününü son günüymüş gibi yaşayanlardan.

WordPress Nedir?

WordPress (WP) Matt Mullenweg liderliğinde 2003 yılında PHP dili ile geliştirmeye başlanan Açık kaynak ve ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak olması nedeniyle her geliştirici tarafından yeni özellikler eklenebilir ve geliştirilebilir.

WordPress Ne İşe Yarar?

WP ile ücretsiz web siteleri oluşturabilirsiniz. Geliştiriciler tarafından sürekli yeni eklenen Eklentiler ve Temalar sayesinde birçok kategoride rahatlıkla web siteleri oluşturabilirsiniz. WP altyapısı ile başta blog olmak üzere haber, video, oyun ve kurumsal gibi birçok siteyi WordPress’in geniş eklenti ve tema arşivi  ile oluşturabilirsiniz.

Neden WordPress?

  • Adobe Blog, Microsoft Türkiye, Facebook ve Webrazzi gibi ünlü sitelerinde kullandığı WP üzerine büyük bir Pazar kurulu. Bu Pazar sayesinde ücretli ve ücretsiz birçok tema ve eklenti bulabilirsiniz.
  • Açık kaynak yazılım (open-source software) olması nedeniyle daima geliştirebilir, yeni eklentiler ve temalar ekleyebilirsiniz. Yeniliklere açıktır.
  • Günümüzde arama motoru optimizasyonu (SEO) önemi artmaktadır ve her siteye uygulanmaktadır. WP bünyesinde seo adına birçok eklenti bulunmaktadır. Eklenti dışında da seo çalışması geliştirerek sitenizin Arama Motorları gözündeki değerini artırabilirsiniz.
  • Hızlı ve kullanımı kolaydır.

WordPress nedir başlığı altında WP’den kısaca bahsettik. Ayrıca wordpress.com üzerinden blogismi.wordpress.com şeklinde ilk sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz ya da bir sonraki yazımız olan WordPress kurulumunu incelerseniz kendi adınıza siteismi.com şeklinde nasıl kurabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

 


Etiketler: , , , ,

Yazı hakkında yorum yapabilirsiniz?