Her gününü son günüymüş gibi yaşayanlardan.

Hosting Nedir?

Hosting bir web sitesindeki tüm sayfaları, resimleri ve diğer dosyaları barındıran bir sunucudur. Bu sunucular sayesinde bir siteye birden çok kişinin aynı anda girmesi sağlanmaktadır.

Hosting alan adına yönlendirildiği zaman, alanadına girildiğinde hostingdeki veriler çalıştırılacaktır. Alan adı konusunda anlattığımız gibi Hostinglerde İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından sağlanmaktadır ve her sağlayıcının farklı fiyatlandırması mevcut. Peki hostingler neye göre fiyatlandırılır?

Hosting Özellikleri

Disk Alanı: Sunucuya yüklenecek dosyaların en fazla ne kadar yüklenebileceğini belirtir. Disk alanı 5 GB olan bir hostinge maksimum 5 GB dosya yükleyebilirsiniz.

Trafik/Bant Genişliği: Ziyaretçiler siteyi ziyaret ettiği taktirde bilgisayarlarına görüntülenen resimler indirilir. Yani sunucu ile ziyaretçi arasında bir veri aktarımı olur. Bu boyutun ne kadar olacağıda sitenizin aylık alabileceği ziyaretçiyi belirtir. Bandwith (bant genişliği) değeri 5 GB olan bir siteye 5 GB’dan sonra erişim sağlanamaz, diğer ay bandwith değeri yenilendiğinde tekrar aktif edilir.

Veritabanı:  Veritabanı sitenizde dosyalar dışında yazıların, kullanıcı bilgilerinin ve sistem bilgilerinin saklandığı bölümdür.

E-Posta: E-Posta özelliği alanadına ait kaç tane e-posta hesabı açılabileceğini belirtir. Bunun sayısına bağlı olarak alanadınıza ait e-posta hesapları açabilirsiniz.

Örneğin hosting hesabınıza tanımlı 2 e-posta hesabı limitiniz var. Bu durumda info@enesyarali.com ve reklam@enesyarali.com‘u açtıktan sonra başka hesap açamazsınız.

Yukarıdaki özelliklere bağlı olarak her firmada hosting fiyatı değişmektedir.

Bu konuda birkaç firma önereyim dersem: netinternet, ihs ve turhost derim.

Hosting nedir başlığı altında hosting tanımından ve özelliklerinden kısaca bahsettik.


Etiketler:

Yazı hakkında yorum yapabilirsiniz?