Her gününü son günüymüş gibi yaşayanlardan.

Erasmus+ Projesi İle Hollanda (Fransa, Belçika) Gezim

Bilişim Teknolojileri / Web Tasarım dalında eğitim aldığım okulum Hasanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yaptığı proje başvurusunun onay alması ile birlikte 15 günlük bir Hollanda gezisine katıldım. “Bilgi ve ağ güvenliği” eğitimi aldığımız bu gezide hem öğrendik hem de eğlendik.

Eğitim Hakkında

University Of Amsterdam’da “Bilgi ve ağ güvenliği” konusunda kısa ama oldukça faydalı bir eğitim aldık. Eğitmen Veysel Yükseler tarafından aldığımız bu eğitimin içeriği sunucular ve veri yönetimi oldu.

Başlangıç olarak Osi tablosunu incelememizin ardından veri yönetim (storage) tipi olarak Üniversitenin NetApp kullandıklarını öğrendik. NetApp veri yönetimi konusunda yenilikçi çözümler sunan ve yaygın olarak kullanılan bir sistem. NetApp’ın ardından Protokoller, alanadları ve IP adreslerindende bahsettik.

Ayrıca üniversitenin veri merkezi ve sunucular için yıllık ödediği tutarında 1 milyon 250 bin dolar olmasını öğrenmemiz bizi yeterince şaşırttı 🙂

Son hafta aldığımız eğitimin konusu ise Proje Yönetimi oldu. Eğitmenimiz Francisco J. Minguez Garcia proje yönetiminin bir eski yöntemi ve birde yeni yöntemi olduğunu belirtti. Eski yöntemin hiçbir öneminin kalmaması nedeniyle konuya neredeyse hiç değinmedik. Yeni yöntem ise başta çoğu yazılım/web tasarım şirketinin kullandığı Agile and Scrum‘dır. Agile bir düşünce tarzı, Scrum ise uygulama biçimidir. Scrum dışında birkaç uygulama biçimi daha bulunuyor ancak çoğu proje yönetiminde en etkili uygulama biçimi %55 ile Scrum olarak gözlemlenmiş.

Agile; planlara bağlı kalmak yerine yeniliğe ve sözleşme pazarlıkları yerine müşteri ile olan işbirliğe önem verir. Proje yönetimi konusunda Agile felsefesini kesinlikle araştırmanızı öneririm.

Gezi Hakkında

15 gün boyunca A-Projects ekibi ile birçok yeri gezdik. Balıkçı kasabası, yel değirmenleri gibi tarihi yerlere giderken Amsterdam ve Rotterdam’da da gezdik. Ayrıca 1 gün Fransa 1 günde Belçika gezisi yaptık.

Hollanda’da dikkatimi çekenler:

  • Yol üzerlerinde çoğunlukla Rüzgar türbinlerinin olması.
  • Gördüğümüz binlerce bisiklet ve bisiklet yolları. Bisikletler sayesinde trafik hiç yok denecek kadar az.
  • Hiç korna sesi duymadık, çünkü sebepsiz yere korna kullanmak dahi yasakmış 🙂

Etiketler: , , , ,

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

  • Nasıl dı abi oralar resimlerden az da gözükse güzel gibi gezip görmek lazım tabi ki 🙂

  • Erasmus proje aşamalarını yazar mısınız

  • Yazı hakkında yorum yapabilirsiniz?